הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

צלח מסלול מכשולים: סולומון פותח עונה

לכל אורך הדרך לפולהאם, כוכב הנבחרת לא היה בטוח שהמהלך יהפוך לרשמי. הקשיים שהערימה שחטאר עד לחמישי האחרון, ההתערבות של זהבי, הקשר המיוחד עם בניון וההתאקלמות בלונדון

יגאל גולדשטיין
יגאל גולדשטיין  05.08.22 - 15:01

ביום חמישי התקבל המייל המיוחל מההתאחדות האוקראינית: מנור סולומון קיבל את השחרור הבינלאומי ויכול להירשם באופן רשמי כשחקן פולהאם. בכך, תמה סאגה ארוכה שהדאיגה מאוד את השחקן ואת סביבתו. כעת, הגיע הזמן לדבר האמיתי, כשהישראלי יפגוש יחד עם קבוצתו החדשה את ליברפול במחזור הפתיחה (שבת, 14:30).

אך עד לא מזמן, סולומון חשש שלא יוכל להיות בסגל הקבוצה נגד ליברפול, זאת על אף שבני משפחתו וזוגתו הבטיחו את הגעתם להתמודדות. כזכור, ההחתמה של הישראלי בפולהאם לוותה בדרמות רבות, שהחלו עוד באמצע העונה שעברה. כבר בינואר, הקבוצה שהיתה בדרך הבטוחה לפרמייר ליג שמה עין על הקיצוני, אך סולומון סבל מפציעה טורדנית בשריר התאומים ויצא לניתוח בארה"ב שכלל שיקום. למרות זאת, הצדדים שמרו על קשר עד לקיץ הנוכחי.

בשיחה הראשונה בין השניים, המאמן הפורטוגלי מרקו סילבה אמר לסולומון: "אתה תהיה שחקן פולהאם, אני רוצה שתשחק אצלי". עוד לפני כן, הקשר בין הישראלי לפולהאם נוצר על ידי סוכן העל פיני זהבי, שלאחר שנים רבות ייצג כדורגלן תוצרת כחול-לבן, זאת לאחר פנייה מצידם של שלומי בן עזרא וגלעד קצב לעברו. זהבי התרשם מההופעות של סולומון בליגת האלופות והחל בניסיון להגשים את החלום של השחקן ובני משפחתו לשחק בפרמייר ליג.

תחילה, דובר על רכישת השחקן על ידי פולהאם, ובצל המלחמה באוקראינה המו"מ היה ארוך ומייגע והצדדים התקשו להגיע לסיכום. דווקא לאחר שהגיעו להסכמות, פיפ"א הודיעה כי שחקנים שמחזיקים בחוזים בקבוצות מהליגה האוקראינית יוכלו לצאת בהשאלה ללא תמורה לקבוצות אחרות. הדבר לא התקבל בסבר פנים יפות על ידי אנשי שחטאר, שאיימו בתביעה נגד פולהאם ועיכבו את החתימה הרשמית של השחקן במועדון האנגלי, שבפועל הוצג מעל לשבועיים לאחר שעבר בדיקות רפואיות.

גם לאחר שהוצג באופן רשמי, בשחטאר גרמו לדרמה נוספת כשעיכבו את העברת שחרורו הבינלאומי. סולומון ונציגיו העדיפו את פולהאם על פני הצעות מניס, אתלטיקו מדריד, קלאב ברוז' ואפילו נאפולי, מתוך הבנה שכמעט מדי שבוע הוא ישחק מול קבוצות מהטופ האירופאי, זאת בנוסף לרצון לגור בלונדון.

במהלך התקופה בה נכח בישראל, התאמן סולומון יחד עם מאמן הכושר ערן שדו. בסביבתו של הקיצוני העידו כי הגיע בפורמה טובה מאוד לנבחרת, זאת על אף העובדה שלא שיחק באופן סדיר. בתוך כך, נראה כי הוא מבין שבקבוצה האנגלית לא יהיה לו הרבה זמן להתאקלם והוא יהיה חייב להוכיח את עצמו כבר מההתחלה, כשגם החוזה שלו הוא בהשאלה בלבד לעונה הקרובה. אם ירשים, ייתכן שיוכל למצוא עצמו בקבוצה בכירה באירופה.

לסולומון נוצר קשר מיוחד עם כוכב ישראלי לשעבר שכיכב גם הוא בליגה האנגלית - יוסי בניון. החיבור בין השניים נוצר בימיהם המשותפים במכבי פתח תקווה, אז היה בניון החונך של הכישרון הצעיר. המנהל המקצועי של נבחרת הישראל המליץ לו ללכת לפרמייר ליג ומאז שיצא לאירופה עוקב אחרי המשחקים שלו.

בכל הנוגע להתאקלמותו באי הבריטי, נראה כי סולומון מתחיל להסתדר. במקביל לדיווחים הראשונים על המעבר לפולהאם, הקהילה היהודית בלונדון מאוד דחפה לכך שהוא יגיע לעיר ואף מלווים אותו ואת בת זוגו מהרגע שנחתו באנגליה. כמו כן, הישראלי קיבל הרבה הודעות מאוהדים של הקבוצה שרוצים לראות אותו מצטרף.

הגעתו של סולומון לפרמייר ליג תסיים בצורת של שלוש שנים מאז הישראלי האחרון ששיחק בליגה האנגלית, אז היה זה בירם כיאל שעשה זאת במדי ברייטון. מאז שנת 2000, היו אלה איתי שכטר, דקל קינן, תמיר כהן, בן שהר, יניב קטן, יוסי בניון, טל בן חיים (הבלם) ועידן טל שרשמו הופעות בפרמייר ליג.

סולומון עצמו יודע שמצפה לו אתגר קשה בליגה הנחשבת בימים אלו לטובה בעולם. העונה האחרונה באוקראינה לוותה בלא מעט קשיים, בעיקר כאלו של קשורים לכדורגל עקב המלחמה הקשה עם רוסיה. בעונה שעברה, הקיצוני כבש 4 שערים ובישל 2 ב-26 הופעות במדי שחטאר דונייצק, כשכעת יקווה לשפר את המספרים שלו.